Ahşap Desen Kaplama

    Alüminyum profil, levha vb. malzemelerin yüzey temizliği yapıldıktan sonra poliüretan veya epoksi bazlı toz boya ile boyanması gerekmektedir. Boyanmış ve gerekli teknik özellikleri sağlanmış ürünler ahşap desen filmleri ile kaplanarak hazır duruma gelmiş olmaktadır.

    Ahşap desen kaplama filmleri ve ürünlerinde çok çeşitli dekoratif amaç katmaya yarayan ürün grupları yer almaktadır. Bu filmler yerli ve ithal olarak ürün tedarikçilerinden temin edilebilmektedir.

    Yüzey boya rengi ve film r enkleri değiştirilerek çok çeşitli dekoratif görüntüler sağlanabilmektedir. Ayrıca ahşap desen kaplama tekniği ile güneş ışınları, UV ışınları ve korozyon gibi etkilere karşı çok yüksek dayanıma sahip bir kaplama yöntemidir.

    Uygulamada izlenecek yöntem; boyalı malzeme, hazırlama tezgahı konulur. Burada film, manuel veya otomatik olarak kaplanacak malzeme üzerine sarılır ve dilimlenir. Otomatikse dikişleme kaynak makinesi; manuel ise bantlanarak kağıt bant ile birleşim yerlerinden film, materyal üzerine kapatılır. Bu hazırlanan ürünler makine üzerinde başta ve sonda yer alan tutmaç emme mekanizmasına bağlanır ve vakum sistemi çalıştırılır.

    Sıcak fırının kapağı PLC kontrol sistemi yardımıyla otomatik olarak açılır ve ahşap desen transfer arabası redüktör ve kremler dişliler vasıtasıyla uygun hızda 200 santigrat derecelik konveksiyonel fırına ulaştırılır. Fırın içinde hem sıcak hem de yüksek değerde vakum sayesinde film üzerindeki desen, boyalı parçaya transfer olmuş olur. Bu işlem, fırında, vakum ile beraber 15-20 dakika aralığında sürmektedir. Zaman değişkeni, kaplanacak parça özelliğine ve griftliğine göre ayarlanmaktadır. Bu süreler ürün tanımları ile PLC kontrol sistemine reçete olarak sabitlenme tekniğine uygun yazılıma sahiptir.

    Ahşap desen kaplamasında fırın içi sıcaklık homojenliği ve vakum gücü çok önemli bir yer tutmaktadır. Dikişleme veya bantlama tekniklerinde film birleşim noktalarının sızdırmaz hale getirilmesi ürünün ömrü ve film düzgünlüğü açısından yüksek önem göstermektedir.

    Fırın içinde 3 noktadan ısı ölçümü yapılarak PLC kontrolden ısı dengeleri konveksiyonel olarak sağlanmaktadır.

    PLC kontrol sisteminin start'laması ile otomatik olarak kapı açılır ve ürün fırın içinden çıkar. Soğuyan ürünün üzerinden bantların sıyrılmasıyla görsellik ve dayanım maksimum noktaya gelmektedir.

    Ahşap desen makinası tek taraflı ve çift taraflı olarak imal edilmektedir. Tümüyle dizayn, otomatik aktarma prensibi ile çalışmaktadır. Ürün boyuna göre ayarlı olan vakum emiş kolları 500 mm ile 7500 mm aralığında ürünleri ahşap desen yapabilme özelliğine sahip olarak, manuel metraj ayarlı olarak üretilmektedir.

    Kullanılan redüktörler, özel tork ve devirli olarak seçkin markalar tarafından imal edilmektedir. Kullanılmakta olan vakum makinası İtalyan menşei olan DVP markasından kullanılmaktadır. Ürün imalatı ve montajına mütakip işletme eğitimleri firmamız tarafından sağlanmaktadır.